Remont łazienki nie musi wiązać się z dodatkowym pyłem, kurzem, czy mnóstwem materiału, który trzeba zutylizować, czyli oddać do punktu PSZOK. Wystarczy zdecydować się na metodę płytki na płytki, czyli nie pozbywać się starej glazury. Czy jest to dobre i trwałe rozwiązanie, czy może jednak lepiej zdecydować się na bardziej mozolną i brudną pracę?
Płytki na płytki – czy takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi?
Choć pomysł przyklejenia nowych płytek na stare wydaje się genialny w swej prostocie, to jednak wcale nie jest tak prosto i nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi. Na co należy zwrócić uwagę? Otóż może się okazać, że stara glazura nie utrzyma nowej. Innym problemem może być zmniejszenie powierzchni łazienki czy konieczność przedłużenia rurek wystających ze ścian. Może się okazać, że konieczna będzie nawet wymiana wanny.
Chcąc zdecydować się na to rozwiązanie trzeba sprawdzić, czy stare płytki dobrze przylegają do ściany czy też podłogi. Powierzchnia musi być stabilna, a wiązanie silne. Oczywiście o szczegółach montażu dowiecie się za chwilę. Najpierw jednak konieczne jest przygotowanie powierzchni do wykonania remontu łazienki. Na tym etapie można już też zaopatrzyć się w klej elastyczny do łączenia starego materiału glazurniczego z nowym.
Przygotowanie podłoża do położenia nowej glazury
Aby możliwe było klejenie płytka na płytkę konieczne jest sprawdzenie, czy stare płytki dobrze przylegają do ściany. W tym celu należy opukać ich powierzchnię drewnianym trzonkiem młotka. Jeżeli dźwięk jest pusty, to płytka odstaje od ściany i koniecznie trzeba ją usunąć. W takim przypadku trzyma się jedynie na fudze. Luki należy wypełnić masą tynkarską i wyrównać z poziomem starych płytek. Gdy płytek o pustym dźwięku jest dużo, to układanie na nich nowej glazury nie ma sensu, gdyż w takim przypadku płytki mogą szybko odpaść.
Jeżeli powierzchnia jest styczna ze ścianą, to stare płytki należy przeszlifować papierem ściernym. W ten sposób można usunąć rysy, pory czy zadrapania. W dalszej kolejności należy oczyścić stare płytki przy użyciu wody z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń, a następnie spłukać powierzchnię czystą wodą i dokładnie osuszyć. Na oczyszczone stare płytki można nałożyć preparat gruntujący. Musi się on związać przez 24 godziny i wtedy można przystąpić do montażu nowych płytek na stare.
Jaki klej do glazury najlepiej się sprawdzi?
Warto wiedzieć, że do klejenia glazury można wybrać klej epoksydowy albo klej polimerowy. Zaprawa klejąca może być elastyczna. Ważne by wykazywała odporność na działanie wody po związaniu. Jest to ważne zwłaszcza w obrębie białego montażu, czyli wanny, prysznica albo umywalki, ale i toalety. Pracę można zlecić zewnętrznej firmie albo zdecydować się na samodzielne wykonanie remontu łazienki przy użyciu metody płytka na płytkę i kleju elastycznego. Należy wtedy zaopatrzyć się jeszcze w pacę z ząbkami o długości 8-9 mm.
O czym należy pamiętać przy układaniu nowej glazury na starych płytkach?
Klejem polimerowym pokrywamy powierzchnię starych płytek, a następnie przykładamy nową płytkę i dociskamy przy użyciu gumowego młotka. Najlepiej układanie nowych płytek zacząć od dołu, a pomiędzy układane płytki stosować krzyżyki dystansowe, aby możliwe było zachowanie równych odstępów. Jeżeli nowe płytki mają taki sam rozmiar jak stare, to przy układaniu należy zastosować przesunięcie przynajmniej o 1-2 cm.
Nie można układać jedna na drugiej płytek o tym samym rozmiarze, bo to osłabia wiązanie kleju polimerowego. Po ułożeniu płytek należy odczekać 24 godziny. Pozostaje jeszcze wypełnienie spoin preparatem do fugowania. Najpierw spoiny należy oczyścić, a potem wypełnić, używając do tego celu gumowy ściągach. Pozostaje odczekać kilka godzin aż fuga się zwiąże. Potem należy oczyścić nowe płytki z nadmiaru fugi, czyli jej resztek w innych miejscach niż spoiny.
Zatem ułożenie nowych płytek na starych jest absolutnie możliwe, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni klej i wykonać wszystkie opisane czynności. Można zdecydować się przy tym zarówno na płytki ceramiczne klasyczne, jak i nowoczesne spieki kwarcowe, czy nawet płytki betonowe bądź klinkierowe. Wybór należy do Was i może być związany z chęcią uzyskania określonej aranżacji.