Jakie wybrać oświetlenie do łazienki?

0
153
oswietlenie lazienki dom

Łazienka jest ważnym pomieszczeniem, w którym znajduje się prysznic, wanna i toaleta. Oświetlenie w łazience powinno być wystarczająco jasne, aby oświetlić całe pomieszczenie. Sprawdź już teraz, jakie oświetlenie warto wybrać do łazienki.

Jakie oświetlenie łazienkowe jest najlepsze?

Dobrze dobrane i właściwie rozłożone oświetlenie łazienkowe jest nie tylko komfortowe, ale też sprawia, że korzystanie z łazienki staje się wygodniejsze i ułatwia wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych konfiguracjach, stylach i rozmiarach. Najczęściej spotykanym typem jest oprawa podtynkowa, która umieszczana jest nad lustrem lub umywalką. Można również wybierać spośród lamp wiszących, opraw montowanych na suficie, a nawet bardzo popularne jest oświetlenia prysznicowe.

Oprawa podtynkowa to oprawa oświetleniowa montowana na suficie. Ten typ oświetlenia jest łatwy w instalacji i utrzymaniu, co czyni go idealnym dla małych przestrzeni, takich jak właśnie łazienki. Można go również użyć do oświetlenia dużej przestrzeni, ale najlepiej nadaje się do łazienek z wysokimi sufitami, ponieważ te oprawy nie zapewniają tak dużej jasności. Jeśli Twoja łazienka ma niski sufit, możesz rozważyć inne rodzaje opraw podtynkowych, które oferują więcej światła.

Lampy wiszące to świetny sposób na dodanie światła do łazienki. Nie zajmują dużo miejsca, co czyni je idealnymi do mniejszych łazienek.

Oświetlenie prysznica i wanny

Oświetlenie nie jest pierwszą rzeczą, o której myślisz podczas planowania łazienki, ale jest jednym z najważniejszych aspektów projektu. Możesz wybrać żarówki LED lub nawet  halogenowe, które oświetlą strefę prysznica i dodadzą nastroju Twojej przestrzeni kąpielowej. Dostępne są różne rozmiary, style i kolory — od eleganckich kinkietów po chromowane oprawy sufitowe — pasujące do każdej estetyki w każdym domu lub mieszkaniu.

Oświetlenie łazienki – dlaczego jest takie istotne? Praktyczne porady

Nie wybieraj oświetlenia, które jest zbyt silne. To sprawi, że poczujesz się niekomfortowo. Nie wybieraj oświetlenia, które jest zbyt słabe. Może to utrudnić widoczność, zwłaszcza w słabszych sytuacjach, gdzie światło jest najbardziej potrzebne.

Możesz wybrać odpowiednie oświetlenie do swojej łazienki, biorąc pod uwagę te czynniki – rodzaj światła, którego chcesz użyć, czy jest ono ściemniane, czy nie oraz rozmiar oprawy. Zastanów się również, czy będziesz potrzebował lampy do łazienki o regulowanej wysokości, czy też lampy wiszącej. Na koniec nie zapomnij o lampach prysznicowych, które można zamontować zarówno na ścianach, jak i na sufitach, aby rozjaśnić małe przestrzenie, takie jak łazienki.

O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie łazienkowe?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia, jakie chcemy zastosować. Czy chcesz mieć jasną łazienkę, czy taką, która jest lekko przyciemniona? Jeśli to drugie, to rozważ użycie oprawy LED lub żyrandola z kryształami, które mienią się w świetle. Można również zdecydować się na klosz z opalonego szkła dla bardziej stonowanego wyglądu. Dla tych, którzy wolą jasne łazienki, dostępnych jest wiele opcji, w tym żarówki halogenowe. 

Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę to wielkość łazienki i liczba opraw, które chcesz zainstalować. Jeśli masz dużą przestrzeń z wieloma lustrami, to, możesz potrzebować kilku źródeł światła zainstalowanych w różnych miejscach wokół łazienki. Na przykład, lampy fluorescencyjne zazwyczaj nie nadają się do łazienek z marmurowymi lub kamiennymi powierzchniami.