Rozdzielnice elektryczne

0
552

Rozdzielnice elektryczne są urządzeniami stosowanymi  w różnorodnych sieciach elektrycznych. Mają one na celu rozdzielenie przesyłanej energii elektrycznej. Z rozdzielnicami możemy spotkać się zarówno w sieciach domowych i mieszkaniowych, jak również w biurach czy budynkach przemysłowych. W zależności od rodzaju sieci stosuje się odpowiednio dopasowane rodzaje rozdzielnic. Wynika to z faktu iż sieci posiadają różną moc, co za tym idzie wymaga to zastosowania rozdzielnic, zapewniających bezpieczeństwo użytkowania.

Podstawowym wyposażeniem rozdzielnic są aparaty (między innymi aparaty zabezpieczeniowe, łączące, sygnalizacyjne, sterownicze czy pomiarowe). Prócz tego w rozdzielnicach montuje się wiele urządzeń które są elementami automatycznymi, czyli nie wymagają naszej pomocy, jedynie interwencji specjalisty w przypadku awarii.

Hage_Electric_Home_05

Jakie zadania stawia się przed rozdzielnicami? Jeżeli weźmiemy pod uwagę sieć przemysłową, zamontowane rozdzielnice mają zapewnić ochronę obwodów i całej sieci, jak również uchronić przed zwarciami i przeciążeniami, które mogą przyczynić się do niebezpiecznych awarii. Kolejna kwestią, za którą odpowiadają rozdzielnice to kontrolowania stanu izolacji sieci. Wbudowane urządzeniom pomiarowe w rozdzielnicach dokonują  potrzebnych do zachowania wszelkich norm pomiarów elektrycznych. W mieszkaniach stosuje się rozdzielnice skrzynkowe, ze względu na walory estetyczne.

Dostępność rozdzielnicy

electrical-testing

Często spotyka się je także w biurach. Istotny nacisk kładzie się na fakt, aby , aby stosowana w danym miejscu rozdzielnica była łatwo dostępna, by w przypadku awarii każdy mógł się do niej dostać. W zależności od różnych miejsc rozdzielnice posiadają inne cechy, np rozdzielnice tablicowe możemy zastosować w miejscach gdzie natężenie prądu jest niskie ( do ok. 100-150A), rozdzielnice skrzynkowe to już system dla prądów o znacznie większych natężeniach, rozdzielnice szafowe idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi prąd o natężeniu od kilkuset do kilku tysięcy amperów.