Domy bez pozwolenia na budowę. Zgłoś dom do 70m2 i wygodnie mieszkaj

0
789
tania budowa domu bez pozwolenia

Minęły czasy, kiedy jedynym domem bez pozwolenia na budowę był domek letniskowy. Teraz bez straty czasu i nerwów po prostu zgłaszasz budowę. Od 3 stycznia 2022 r. postawisz dom jednorodzinny, w którym zamieszka cała Twoja rodzina. 

Czego potrzebujesz, żeby zgłosić dom bez pozwolenia?

Wystarczy kilka kartek papieru, żebyś zamieszkał w wymarzonym miejscu. Formalności zajmą Ci chwilę, dlatego jeśli nosisz się z zamiarem budowy domu, to teraz jest najlepszy czas na realizację planów. Upewnij się, że Twój projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a potem złóż dokumenty, takie jak akt własności i mapkę terenu. Dołącz też projekt budowlany. Potem odczekaj 21 dni do milczącej zgody organu administracji architektoniczno-budowlanej i rozpocznij budowę. 

Dom na zgłoszenie – bądź inwestorem i kierownikiem w jednym

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz zatrudniać kierownika budowy. Całą odpowiedzialność za prace przejmujesz na siebie, oszczędzając w ten sposób pieniądze. 

Zgodnie z nowym prawem budowlanym nie musisz także prowadzić dziennika budowy. Zapomnij o uzupełnianiu go i pilnowaniu, żeby się nie zgubił. Wśród natłoku obowiązków związanych ze stawianiem domu to kolejna rzecz, którą masz z głowy.

Jednorodzinny dom do 70 m2 bez pozwolenia na budowę – wyprowadź się z miasta

35 m2 czy 70? Na jaki metraż się zdecydujesz? Warto skorzystać z rozszerzonej możliwości i od razu postawić większy budynek, choć przytulne wnętrze urządzisz w każdym z tych wariantów. 

Pamiętaj tylko, że jeśli zdecydujesz się na budowę domu piętrowego, antresola nie może być podzielona ścianami. Powierzchnia jej musi być mniejsza niż pomieszczenia pod nią. Nic jednak straconego – to w końcu świetne miejsce, żeby zaprojektować tam sypialnię, a na dole urządzić część dzienną z kuchnią i łazienką. 

Budowa domu całorocznego w mniej niż miesiąc? Z konstrukcją szkieletową to możliwe

Drewnianą konstrukcję wznosi się z prefabrykatów. Na miejscu powstaje dom z gotowych paneli ściennych i dachowych. Potem wystarczy go wykończyć – samodzielnie lub z ekpią – jak wolisz.

dom bez pozwolenia

Myślisz o postawieniu kilku budynków, bo prowadzisz działalność związaną z turystyką? Żelazna zasada mówi, że zabudowa na działce nie może przekraczać dwóch domów na każde 500 m2 powierzchni, za to mogą stać blisko siebie.

Czy wszystkie domy bez pozwolenia wyglądają tak samo?

Nic z tych rzeczy! Nowe procedury Polskiego Ładu zdecydowanie ułatwiły Polakom podejmowanie decyzji o przeprowadzce do własnego domu. Możesz dowolnie zaprojektować własny dom bez pozwolenia lub wybrać gotowy projekt. Zwykle pracownie architektoniczne oferują ich co najmniej kilka – różnią się nie tylko rzutem, ale i m. in. kształtem dachu (płaskim lub spadzistym), rodzajem materiału, a także wielkością okien.

Skandynawskie inspiracje na polskiej ziemi – domy bez pozwolenia na budowę

Budowa domu bez pozwolenia otwiera przed Tobą całkiem nowe możliwości. Nie wierzysz, że w Polsce da się mieszkać w innym domu niż wykonanym z cegły? 

Zobacz projekty domów całorocznych na Hyta.pl. Szybko przekonasz się, że można spędzić życie w wygodnym, stylowym wnętrzu, w którym znajduje się wszystko, czego potrzebujesz do szczęścia.