Projekt instalacji elektrycznej

0
676
projekt instalacji elektrycznej poznań

W dobie rosnącej liczby sprzętów, projekt instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu stał się jedną z kluczowych spraw. Nie jest tajemnicą, że elektroniki w lokalach mieszkalnych stale przybywa i nie da się przewidzieć przy budowie tego, jak wiele tego typu wyrobów znajdzie się w czterech ścianach. W związku z tym projekt instalacji elektrycznej musi być odpowiednio przemyślany. Na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu takiego schematu?

Projekt instalacji elektrycznej – na co zwrócić uwagę?

 • Wybór optymalnej instalacji:
  – instalacja podtynkowa: przewody chowane są w specjalnych miejscach, zwanych peszlami; naprawa nie wymaga kucia ścian, co z pewnością jest sporym atutem,
  – instalacja wtynkowa: najbardziej rozpowszechniona w Polsce; konieczne jest zapamiętywanie miejsc, w których znajdują się przewody; w przypadku awarii trzeba rozkuwać ściany,
  – instalacja natynkowa: wykorzystuje się do niej specjalne rurki lub listwy, umieszczone bezpośrednio przy podłodze, w których chowane są przewody.
 • Archiwizacja miejsc: szczególnie konieczna przy stosowaniu instalacji wtynkowej. Warto wykonać zdjęcia miejsc, w których znajdować się będą przewody. Dzięki temu, w przypadku awarii, unikniemy uszkodzenia innych oraz łatwo odnajdziemy usterkę.
 • Dopasowanie puszki instalacyjnej: wciąż najbardziej popularne są dość płytkie puszki instalacyjne. Należy jednak pamiętać, że wykonując projekt instalacji elektrycznej domu lub mieszkania, trzeba myśleć o przyszłości. Coraz powszechniejsze stają się systemy typu „smart-dom”, które wymagają głębszych puszek instalacyjnych. Niewykluczone, że w najbliższym czasie to rozwiązanie stanie się normą.

projekt elektryka domu

Projekt instalacji elektrycznej w określonych pomieszczeniach:

 • Kuchnia/jadalnia: Kluczowe miejsca w przypadku projektu instalacji elektrycznej. Podczas tworzenia schematu należy wziąć pod uwagę rosnącą liczbę sprzętów AGD. Ekspres do kawy czy grill elektryczny to tylko dodatki, ale pamiętajmy, że lodówka, płyta indukcyjna, zmywarka, piekarnik czy mikrofalówka wymagają stałego zasilania. Należy także pamiętać o zaplanowaniu oświetlenia.
 • Urządzenia, które będą wymagały dostępu do prądu to: grzejnik elektryczny, pralka czy suszarka. Aby uzyskać najbardziej efektywne oświetlenie w łazience należy projekt instalacji elektrycznej tak zaplanować, by wydzielić cztery strefy:
  1. nad umywalką oraz lustrem,
  2. nad wanną/prysznicem,
  3. nad toaletą,
  4. umożliwiającą efektywne oświetlenie pomieszczenia.

Podczas wykonywania projektu instalacji elektrycznej należy pamiętać o uniknięciu kardynalnych błędów. Specjaliści zaliczają do nich zbyt małą ilość obwodów elektrycznych, uszkodzenie instalacji podczas montażu oraz nierówne rozłożenie faz.

projekty elektryka instalacje

Tylko wykwalifikowany fachowiec z uprawnieniami i doświadczeniem jest w stanie przewidzieć oraz zaplanować prawidłowy układ sieci, odpowiednią jej przepustowość dla przyszłych poborów prądu i bezpieczeństwa urządzeń.

Specjalista elektryk dostosuje linie instalacji elektrycznej i użyte elementy oraz materiały do wymogów przyszłych użytkowników, tak aby były praktyczne, funkcjonalne i służyły bezproblemowo przez lata.