Jak wybrać dobry rejestrator do domowego monitoringu?

0
1563
rejestratory do monitoringu

Wyposażenie domu w system rejestrowania obrazu istotnie zwiększa bezpieczeństwo posesji. Dla zapewnienia pełnej kontroli oraz trwałości zapisu obrazu i dźwięku stosuje się rejestrator do monitoringu. Jaki powinien być ten używany w domu? Które funkcje są w nim najważniejsze?

Czym jest rejestrator do kamer domowych?

Dobry rejestrator monitoringu dba o bieżący zapis obrazu na dysku twardym. Jego zadaniem jest sumowanie sygnału ze wszystkich kamer podłączonych do sieci domowej. Po odebraniu sygnałów następuje zapis na dysku lub dyskach, w które taki sprzęt jest wyposażony. Przyglądając się temu urządzeniu, można zauważyć, że jest ono niewielkich rozmiarów. Swoimi wymiarami przypomina dekoder telewizyjny lub dawne odtwarzacze DVD. Zajmuje więc niewiele miejsca i jest zaprojektowane tak, by komponować się z domową elektroniką.

Dlaczego rejestrator monitoringu jest potrzebny?

W systemach monitorujących obiekty i teren zwykle pracują osoby czuwające nad sytuacją widoczną na ekranach. W domowych warunkach nie zawsze jest możliwość oglądania tego, co widać w czasie rzeczywistym. Aby mieć stałe połączenie ze wszystkimi urządzeniami monitorującymi i przeglądać obraz przez internet, domową sieć warto wyposażyć w rejestrator do kamer. Pozwala na scalenie obrazu przekazywanego przez kamery i nagrywanie go na nośnikach zainstalowanych w jego wnętrzu. Jakie funkcje powinien mieć dobry rejestrator IP?

Co wyróżnia dobry rejestrator sieci domowej?

Pierwsza sprawa to obsługiwana technologia. Dostępne na rynku rejestratory monitoringu zapewniają funkcjonowanie w systemach wspierających kamery analogowe, a także nowoczesne rozwiązania IP. W systemach domowych wykorzystuje się zwykle sieci monitorujące z kamerami IP, które zapewniają wysoką jakość obrazu. Do ich obsługi i zasilania wykorzystuje się urządzenia typu switch POE. Dzięki nim nie ma konieczności rozbudowywać sieci elektrycznej zasilającej poszczególne urządzenia. Dla zapewnienia im niezbędnej energii elektrycznej wykorzystuje się właśnie złącza POE.

Poza ww. funkcjami dobry domowy rejestrator monitoringu powinien być wyposażony w funkcję autodetekcji. W egzemplarzach do użytku okołodomowego stosuje się urządzenia wykrywające ruch i drgania w polu widzenia kamery, zakrywanie obiektywu i detekcję ruchu o określonych godzinach. Poza tym solidny sprzęt do rejestrowania sygnału powinien mieć też możliwość obsługi dysków o sporej pojemności. Przyjmuje się, że w domowych warunkach system monitorujący składający się z 4 kamer powinien mieć zapas ok. 8 TB przestrzeni dyskowej.

Jak wybrać najlepszy rejestrator dla siebie?

Co jest kluczem do wyboru odpowiedniego sprzętu rejestrującego? To przede wszystkim jakość nagrywanego obrazu, możliwość obsługi kilku dysków i switch POE. Bardzo istotny jest też sposób kompresji obrazu, tak by zapis zajmował minimalną ilość miejsca bez straty na jakości. Rejestrator monitoringu powinien też być dobrany pod kątem obsługiwanej liczby kamer. Jeśli w twoim systemie domowym jest ich np. 8, to rejestrator nie może mieć wbudowanych mniej niż 8 kanałów. W przeciwnym wypadku nie podłączysz do niego wszystkich urządzeń nagrywających.

Co jest więc najważniejsze przy wyborze rejestratora? Dopasowanie go do ilości kamer, obsługiwanej technologii i jakości nagrywanego obrazu.

W wyborze odpowiedniego rejestratora pomogą specjaliści ze sklepu Eltrox.