Niższe rachunki za prąd – tani prąd w Polsce

0
658
tani prad jak placic malo

Każdy rachunek za zużycie energii elektrycznej potrafi spędzać sen z powiek niejednego obywatela. Ceny rosną z roku na rok, a ich wzrost jest spowodowany między innymi powiększającymi się kosztami produkcji energii i nie ma się co łudzić, że będzie taniej. Raczej nie, zwłaszcza, że przed nami wielkie zmiany dotyczące zmiany infrastruktury podmiotów zajmujących się wytwarzaniem energii.

Mimo wszystko można współcześnie zmniejszyć koszty za zużyty prąd, jest na to kilka sposobów; oszczędności, wybór innej taryfy bardziej odpowiadającej potrzebom oraz zmiana dostawcy prądu. Nawet w dzisiejszych czasach możliwe jest wprowadzenie pewnych oszczędności niepowodujących spadku komfortu życia. Chodzi przede wszystkim o to, aby racjonalnie i optymalnie wykorzystywać prąd, czyli nie zostawiać zapalonego światła tam gdzie nie jest to konieczne, odłączać z gniazdka nieużywane w danym czasie urządzenia, które nadal mogą ten prąd pobierać, zmiana sprzętów AGD na bardziej energooszczędne: lodówki, pralki, żelazka, czajniki elektryczne czy mikrofalówki. To samo tyczy się zmiany zwykłych żarówek, które nie dość że emitują dużą ilość ciepła, to mają krótszą żywotność, na świetlówki energooszczędne. Dodatkowym plusem jest także zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenia grzewcze w przypadku ogrzewania domu prądem, lub też podgrzewania dużych ilości wody również z wykorzystaniem energii elektrycznej.

To są dwa czynniki najbardziej przyczyniające się do zwiększania kosztów za energię, tak więc jeśli jesteśmy zmuszeniu do takiego ogrzewania mieszkań, warto sprawdzić, czy nasz dostawca prądu nie ma do zaoferowania atrakcyjniejszej taryfy energetycznej. Zwykle tak jest. Jej pozytywy to przede wszystkim niższe stawki za zużycie prądu w godzinach nocnych od 22 do 7 rano lub 8 oraz przez 3 do 4 godzin wczesnym popołudniem, na przykład od 13 do 16 godziny. W pozostałych godzinach jest co prawda drożej niż w normalnej taryfie, jednak oszczędności wynikające z godzin nocnych bywają znaczne, zwłaszcza jeśli chodzi o podgrzewanie wody i ogrzewanie pomieszczeń.

Jeśli jednak oferta dotychczasowego sprzedawcy prądu nie jest wystarczająco atrakcyjna, warto zastanowić się nad jego zmianą. Obecnie duża ilość przedsiębiorstw się na to decyduje, za to zbyt mało gospodarstw domowych, a przecież zmiana ta jest łatwa, szybka i może przynieść zmniejszenie kosztów za zużycie energii. Odkąd istnieje taka możliwość, Urząd Regulacji Energetyki stara się przekonywać, że zmiany są możliwe, nie nastręczają problemów i że prąd jak każdy inny towar może być przedmiotem obrotu.