Programy dofinansowania OZE na rok 2023

0
753
oze 2023

Inwestycja w instalację OZE to spory wydatek, niestety nie na każdą kieszeń. Jednak ze względu na liczne korzyści wynikające z użytkowania ekologicznych systemów istnieje sporo możliwości finansowania przedsięwzięcia. Tak samo, jak w ubiegłych latach, w roku 2023 wystartowały nowe edycje rządowych, unijnych i samorządowych programów dofinansowania OZE. Co możemy opłacić z otrzymanych środków i jakie są maksymalne kwoty?

Mój Prąd 2023

Jednym z największych programów jest Mój Prąd, który pomaga sfinansować inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną pokrywającą zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Od niedawna środki mogą posłużyć nie tylko do zakupu instalacji generującej prąd ze słońca, ale też do zaopatrzenia się w domowe magazyny energii, domowe magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią.

Osoba fizyczna wnioskująca o dofinansowanie może liczyć nawet na 6000 zł zwrotu za samą fotowoltaikę. Wnioski należy składać online – urzędy w Katowicach, Rzeszowie, jak również innych miastach będą odrzucać dokumenty w formie papierowej.

Programy Czyste Powietrze i Moje Ciepło

Jednym z największych wyzwań ekologicznych jest odejście od technologii węglowej do ogrzewania domów. Aby zachęcić Polaków do wymiany tradycyjnych pieców na mniej emisyjne źródła ciepła, przygotowano programy Czyste Powietrze i Moje Ciepło.

oze2

W 2023 roku wnioskować można o dofinansowanie wymiany pieca (maksymalnie do 50 900 zł) albo na zakup i montaż gruntowej lub powietrznej pompy ciepła. Mieszkańcy Katowic, Rzeszowa, Mielca, a także wszystkich innych miejscowości w Polsce liczyć mogą nawet na 21 000 zł dotacji z programu Moje Ciepło.

Mój Elektryk oraz wiele innych programów dofinansowania OZE

Drugim największym wyzwaniem po rezygnacji z węgla jest wprowadzenie na polskie drogi jak największej ilości samochodów elektrycznych albo przynajmniej hybrydowych w celu ograniczenia spalin w powietrzu. Aby polskie miasta w końcu mogły zniknąć z niechlubnej czołówki miejscowości o najgorszej jakości powietrza, przygotowano program Mój Elektryk, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do zakupu bądź leasingu samochodów elektrycznych.

Oprócz tego w 2023 roku można wziąć udział w innych programach, w tym lokalnych, organizowanych przez samorządy. Chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu w Mielcu? A może mieszkasz w Rzeszowie albo pod Katowicami i zastanawiasz się nad wymianą pieca gazowego na nowoczesną pompę ciepła? Nie musisz inwestycji finansować całkowicie z własnej kieszeni – sprawdź szczegóły aktualnych programów dotacji rządowych, unijnych oraz samorządowych na rok 2023.