Dach zniszczony przez kunę – jak naprawić?

0
72
kuna
kuna

Coś się dzieje na poddaszu? W nocy słychać hałasy, zauważamy odchody i co najgorsze – szkody w izolacji termicznej. To znak, że do naszego domu zakradł się bardzo zwinny i bardzo nieustępliwy szkodnik, czyli kuna. Jak naprawić dach, który został przez nią zniszczony?

To, co na początek najważniejsze: ocena szkód i przygotowanie do naprawy

Pierwszym krokiem nie jest naprawa dachu po kunie, lecz ocena zniszczeń. Kuny najczęściej uszkadzają izolację, drążąc w niej tunele i tworząc tam gniazda. Nie trzeba chyba nawet dodawać, jak bardzo źle wpływ to na efektywność termiczną dachu. Poza tym niszczą przewody, co może prowadzić do spięć elektrycznych, a nawet pożaru. Tak więc wstępna inspekcja powinna obejmować dokładne sprawdzenie całego poddasza, a zwłaszcza tych miejsc, gdzie kuny mogły przedostać się do wnętrza budynku. Dopiero po tym, po zidentyfikowaniu uszkodzeń, możemy przystąpić do usuwania zanieczyszczeń i naprawy uszkodzonych elementów.

Kolejny krok: wymieniamy zniszczoną izolację

Kiedy już usuniemy szkody, powinniśmy zabrać się za wymianę zniszczonej przez kuny izolacji. Warto tutaj przemyśleć wymianę tradycyjnych materiałów (wełna, styropian) na coś bardziej niezawodnego – izolację z celulozy. Ten nowoczesny materiał jest bardzo trudny do przegryzienia przez kuny, za co odpowiada jego gęsta struktura. Celuloza nie tylko jest ciężką do przejścia barierą dla tych zwierząt, ale i zapewnia ochronę przed utratą ciepła. Izolacja ta jest w pełni ekologiczna, gwarantując jednocześnie doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią, co zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni.

Ostatni krok: zabezpieczamy dach przed kolejnymi atakami

Z kunami jest tak, że nigdy nie chcą powiedzieć ostatniego słowa, co oznacza, że ich jedna wizyta wcale nie musi być ostatnią. Dlatego też musimy zatroszczyć się o to, by odpowiednio zabezpieczyć dach przed następnymi atakami. Oprócz niezawodnej izolacji z celulozy pomyślmy o montażu siatek ochronnych na otworach wentylacyjnych, kominach i innych miejscach, wszędzie tam, gdzie kuny mogą przedostać się do budynku. Dodatkowo sprawdzają się odstraszacze dźwiękowe lub chemiczne. Wszystko, co niezbędne na ten temat, znajdziemy pod adresem https://naprawadachupokunie.pl.