Malowanie żeliwa – jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!

0
741
malarz malujący żeliwny kaloryfer

Żeliwne grzejniki, wanny czy przedmioty dekoracyjne znajdujące się w domu, a także meble ogrodowe bądź bramy i balustrady wymagają regularnego odświeżania. Dzięki temu zachowają one swoje walory wizualne i nie rdzewieją pod wpływem wilgoci. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy planuje się malowanie żeliwa.

Malowanie żeliwa – pierwszy krok to ocena stanu żeliwnych elementów

Malowanie żeliwa jest możliwe tylko wówczas, gdy przedmioty wykonane z tego stopu są w dobrym stanie. Przede wszystkim nie powinny one być mocno zniszczone – jeśli są ułamane bądź brakuje pewnych elementów, samodzielna naprawa raczej nie wchodzi w grę i potrzebna będzie pomoc ze strony spawacza. Sporym problemem może być jednak dosztukowanie ozdobnych detali. Z kolei w sytuacji, gdy na powierzchni żeliwa pojawiły się plamy, glony czy naloty korozji, ich usunięcie nie powinno być trudne.

Gdy idzie o malowanie żeliwa, ważne jest poza tym to, aby upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tym stopem, gdyż łatwo go pomylić z kutym żelazem czy stalą. Żeliwo wyróżnia się tym, że ma matową i porowatą powierzchnię o szarawej barwie.

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o malowanie żeliwa, ma wybór odpowiedniej farby

Aby odpowiednio zabezpieczyć żeliwo i sprawić, że przedmioty wykonane z niego będą wyglądały estetycznie, potrzebne są wysokiej jakości farby do żeliwa. Powinny one:

  • tworzyć powłokę odporną na oddziaływanie różnych czynników, w tym atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr, słońce), co jest szczególnie ważne w przypadku elementów znajdujących się na zewnątrz – dzięki takiej powłoce farba nie będzie się łuszczyć albo żółknąć,
  • dobrze kryć podłoże i szybko schnąć, co ułatwia samodzielną aplikację,
  • mieć w swoim składzie pigmenty antykorozyjne, zabezpieczające przed rdzą.

Zatem czym pomalować żeliwo

Dobrym pomysłem jest na przykład farba poliuretanowa. Tworzy ona wyjątkowo twardą i odporną na czynniki zewnętrzne powłokę, dlatego jest polecana na przykład do malowania mebli ogrodowych.

Inna propozycja to farba chlorokauczukowa, która najlepiej sprawdzi się w przypadku nienagrzewających się powierzchni.

Jeśli czeka Cię malowanie żeliwa, możesz zdecydować się również na farbę ftalową, która wykazuje szczególną odporność na oddziaływanie wysokich temperatur

Z kolei farba poliwinylowa to idealna propozycja w przypadku przedmiotów użytecznych i dekoracyjnych, w tym z zakresu kowalstwa artystycznego.

Decydując się na ofertę renomowanego producenta wyrobów przeznaczonych do malowania, firmy Polifarb Łódź, możesz ponadto skorzystać z wysokiej jakości emalii dedykowanych do aplikowania na konkretne powierzchnie. Dotyczy to na przykład kaloryferów.

Malowanie żeliwa – konieczne przygotowanie podłoża

Aby farba do malowania żeliwa nie odchodziła od podłoża, należy je oczyścić ze wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. Konieczne jest usunięcie nie tylko starych warstw malarskich (wykorzystasz do tego na przykład szczotkę drucianą), ale również:

  • nalotów korozji – w tym celu przyda się wełna stalowa, a jeśli rdza jest mocno rozwinięta, może być potrzebna szlifierka czy specjalny odrdzewiacz;
  • ognisk mchu, glonów czy pleśni – ich eliminacja jest możliwa dzięki ciepłej wodzie z mydłem lub specjalistycznym środkom do tego przeznaczonym.

Malowanie żeliwa przebiegnie bez zakłóceń, jeśli przed jego rozpoczęciem podłoże delikatnie przeszlifujesz papierem ściernym o niskiej gradacji i usuniesz powstały pył. Nie zapomnij również o użyciu środka odtłuszczającego.

Żeliwny płot wymagający renowacji
Żeliwny płot wymagający renowacji

Aby malowanie podłoża przyniosło oczekiwany efekt, należy przygotować podłoże. Trzeba usunąć stare, łuszczące się powłoki malarskie, jak również ogniska korozji czy naloty mchów oraz glonów. Warto ponadto przeszlifować podłoże za pomocą papieru ściernego i odtłuścić je.

Poznaj wskazówki, jak prawidłowo wykonać malowanie żeliwa

Gdy przeprowadzasz malowanie żeliwa, z którego zostały wykonane przedmioty znajdujące się na zewnątrz, powinno to odbywać się przy dobrej pogodzie – optymalne warunki to brak opadów i umiarkowana temperatura. Jeśli farbę aplikujesz w garażu albo domku gospodarczym, zadbaj o poprawną wentylację.

Farba do malowania żeliwa powinna być nanoszona:

  • pewnymi, poziomymi oraz pionowymi ruchamizwykle wystarczy pędzel, choć w przypadku rozległych powierzchni rekomendujemy użycie wałka,
  • dokładnie, na każdą część malowanego elementu, aby skutecznie pokryć podłoże – najlepiej zastosować dwie warstwy.

Malowanie żeliwa nie powinno Ci sprawić problemów, jednak musisz pamiętać o doborze odpowiedniej farby oraz odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ważne jest również zapewnienie optymalnych warunków w trakcie aplikacji farby.